Talent Show w My School of English!

„Talent- to robić z łatwością to, co jest trudne dla innych. Robić to, co niemożliwe dla talentu- oto geniusz.” Henri-Frederic Amiel

W tegorocznym Konkursie Talentów udział wzięli: muzycy, tancerze, akrobaci, a nawet poeta. Zainteresowanie konkursem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania i choć sprawiło, że Uroczystość Zakończenia Roku Szkolnego 2017/18 znacznie się wydłużyła, nikt z widowni nie ziewał, nie wiercił się na krześle, za to wszyscy w osłupieniu podziwiali fantastyczny popis odważnych kolegów i koleżanek. Przepiękne głosy naszych piosenkarek, wirtuozerska gra muzyków, karkołomne akrobacje oraz niesamowita  choreografia tancerzy, no i wreszcie ten wiersz, baaardzo długi, cały po angielsku i wyuczony na pamięć, wszystko to dodało prawdziwego splendoru naszemu spotkaniu.

My School of English to nietypowa szkoła językowa. Tutaj każdy ma swoją historię, każdy może być sobą, każdemu przyglądamy się z osobna, by ostatecznie dotrzeć do tej części serca, w której budzi się miłość do języka angielskiego.

 

Halloween Party.

Wiedźma Agata po raz kolejny nawiedziła My school of English i zaprowadziła swoje porządki. Z pomocą dwóch złaknionych krwi zombiaków zaaneksowała jedną z naszych sal na przerażający nawiedzony dom. Nasi mali goście, żądni makabrycznych wrażeń, byli pod ogromnym wrażeniem atrakcji, jakie im zgotowano. Było naprawdę upiornie!

Czytaj dalej Halloween Party.

Ekspresowa wycieczka do Londynu.

Ilekroć nadarzy się okazja pakuję w mig bagaż podręczny i choćby na weekend uciekam do Londynu. Lubię tam wracać, zachodzić w te same miejsca, odkrywać nowe, chłonąć energię miasta, które kiedyś było też moje. A ponieważ lubię się dzielić radością, zabieram więc z sobą osoby mi bliskie, przyjaciół i znajomych.

Zainspirowana ofertą zaprzyjaźnionego biura podróży „Let’s fly”, namówiłam cztery dorosłe kursantki na jednodniową, spontaniczną wycieczkę do Londynu. Pomysł conajmniej szalony, okazał się strzałem w dziesiątkę; wszystkie panie, choć zmęczone, wróciły przeszczęśliwe, z mocnym postanowieniem odwiedzenia Londynu raz jeszcze.

A było to tak… Pewnej marcowej środy o godzinie 6.30 rano wystartowałyśmy z Katowic, ja w roli przewodniczki, panie po raz pierwszy w tę stronę. Po wylądowaniu w Luton czekała nas przesiadka do minibusa, którym dotarłyśmy do celu podróży ok 10.00. Nasze zapoznanie z Londynem rozpoczęłyśmy od złożenia wizyty Królowej Elżbiecie w monumentalnym Pałacu Buckingham. Miałyśmy ogromne szczęście zastać ją akurat w domu, o czym poświadczy trzepocząca na maszcie chorągiew królewska na zdjęciu poniżej. Żartuję oczywiście, zwiedzanie Pałacu możliwe jest tylko latem, podczas absencji monarchini. Niemniej jednak obejrzałyśmy sobie budynek z zewnątrz, oszczędzając ok 20 funtów. Jest to budowla barokowa, dzieło słynnego architekta, Johna Nasha.

Buckingham Palace.

Pałac Buckingham w całej swej rozciągłości spełnia wszystkie możliwe funkcje w życiu Królowej Elżbiety. Jest jej domem, tu urodziła dwóch synów, a zarazem miejscem pracy, a więc cotygodniowych spotkań z premierem, wystawnych bankietów, uroczystości państwowych i oficjalnych spotkań głów państw. Zainteresowanym postacią Królowej polecam absolutnie fantastyczny serial „The Crown”.

Przechodząc na drugą stronę ulicy wkroczyłyśmy do niezwykle magicznego, zwłaszcza o tej porze roku, parku St. James’s. Chwila oddechu na łonie natury, wiosenna flora w leniwym rozkwicie, wiewiórki i ptaki, wszędzie ptaki, a wsród nich pelikany: Louis, Vaclav and Gargi. Ich codzienne karmienie można sobie pooglądać wczesnym popołudniem. Niestety, z naszym napiętym planem wycieczki, nie mogłyśmy sobie pozwolić na przesiadywanie w parku. Na zdjęciu poniżej nieco zmarznięty strzyżyk.

St. James’s Park.

Wychodząc z parku natknęłyśmy się na straż konną wyjeżdżającą z Horse Guards Parade (that’s what I call perfect timing). To właśnie tu, na tym największym placu defilad, na cześć urodzin Królowej Elżbiety odbywa się ceremonia Trooping the Colour.

Horse Guards Parade.

Ulicą The Mall dotarłyśmy na Trafalgar Square pod kolumnę Nelsona, walecznego kapitana brytyjskiej marynarki, zwycięzcy spod… Trafalgar. Uwagę zwiedzających przyciągają tu fontanny sir Lutyensa i towarzyszące im pompatyczne lwy odlane z brązu. Symetrycznie rozmieszczone w narożnikach placu cokoły unoszą ponad przeciętność trzy stałe pomniki: króla Jerzego IV, generała Havelocka i generała Napiera, oraz corocznie zmieniane kontrastujące dzieło sztuki współczesnej.

Trafalgar Square.

Decydując się na jednodniowy wypad, ustaliłyśmy regułę: żadnego włóczenia się po muzeach. Mając jednak The National Gallery na wyciągnięcie ręki, postanowiłyśmy nagiąć zasadę dla „Słoneczników” Van Gogha i paru innych znanych dzieł (w sumie kolekcja liczy ok 2300 obrazów). Czas wolny- godzinka.

The National Gallery.

Osobiście lubię, będąc w Londynie, wstąpić tu na chwilę, wybrać sobie jedną z wielu przestronnych klimatyzowanych sal i wygodnie rozsiąść się na skórzanej sofie, a potem już tylko kontemplować sztukę na przeciwległej ścianie.

Po przerwie na lunch zakupiłyśmy 1-dniowe bilety na metro i przemieściłyśmy się do Greenwich. Naszym celem było zdobycie południka zero, który jak wiadomo przebiega przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne, położone na niewielkim wzniesieniu. Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na panoramę miasta.

Royal Observatory Greenwich.

Wracając do centrum, zahaczyłyśmy o Londyńską Tower, średniowieczne więzienie, z którego podobno nie było ucieczki. To tu została ścięta druga żona Henryka VIII, Ann Boleyn, jak wielu zresztą innych za czasów panowania niesławnego króla. Obecnie znajduje się tu muzeum, nawiązujące do mrocznej przeszłości oraz skarbiec, w którym przechowywane są klejnoty i insygnia koronacyjne. Całości strzegą tak zwani „beefeaters”, strażnicy mieszkający tu wraz z rodzinami.

Tower of London.

Tower Bridge.

W tak sprzyjających okolicznościach przyrody, nie obyło się bez zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć na tle Tower Bridge. Zawsze sobie obiecuję, że pewnego dnia zdobędę się na odwagę i przejdę się tą kładką dla pieszych, zawieszoną wysoko pomiędzy wieżami.

W dalszej części programu naszej ekspresowej wycieczki znalazłyśmy czas na tradycyjny obiad, czyli fish & chips, zakupy na Oxford St. i wieczorny spacer po China Town i Soho.

Ostatnie godziny przesiedziałyśmy w barze Italia, kultowym miejscu spotkań ludzi zwykłych i niezwykłych (otwarte non-stop , w odróżnieniu od angielskich pubów, zamykanych o 23.00). Polecam kawę, lepszej w życiu nie piłam.

Ok czwartej nad ranem pojechałyśmy na lotnisko.

Oxford St.

Regent St.

Piccadilly Circus

Somewhere in London…

„If you can make an order could you get me one.
Two sugars would be great 'cos I’m fading fast and it’s nearly dawn.” 
Pulp „Bar Italia”

Bar Italia.

Zdjęcia autorstwa fotografki Marty Chrobak, uczestniczki wycieczki.

Czym zajmuje się nauczycielka/właścicielka szkoły na baaardzo długich wakacjach?

Jeśli na głowie ma dwa wymagające koty, dalekie podróże nie wchodzą w grę; zabija więc czas. I tak uczy się zdrowego gotowania, nadrabia zaległości czytelnicze, zaległości serialowe, wymyśla remonty szkoły, konstruuje nową stronę internetową, bywa na koncertach… lecz im bliżej września, tym bardziej ciągnie ją do planowania lekcji, warsztatów, życia szkoły w ogóle.

Rozmyślając o tym, co moi uczniowie robią na wakcjach, wpadłam na pomysł zamieszczania na facebooku idiomów inspirowanych tematką właśnie wakacyjną, na wypadek, gdyby ktoś chciał jednak pouczyć się angielskiego na plaży, nad jeziorem, czy w górach. I tak oto powstała kolekcja kolorowych obrazków z pięcioma przydatnymi, nie tylko i niekoniecznie na wakacjach, idiomami.

Czy jesteś w stanie przetłumaczyć je na polski?

Definicje idiomów zaczerpnięte z www.thefreedictionary.com

Gala na zakończenie roku zmian 2016/2017

Mijający rok był naprawdę udany, w założeniu reformatorski, obfitujący w różnorodne wydarzenia. Przyłączyła się do nas pani Agata Pretorian, moja ostoja, jak się okazało, inspiracja i bratnia dusza w kwestii edukacji. Starałyśmy się prez ten rok, aby słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem” nabrały właściwego znaczenia.

Stąd wzięły się nasze pomysły na warsztaty tematyczne, póki co w ramach zajęć dodatkowych, a od przyszłego roku, mamy nadzieję, również w pakiecie zajęć standardowych. Zróżnicowanie tematyczne warsztatów miało na celu zainteresowanie maksymalnie wszystkich kursantów My school of English, jak również pokazanie Państwu, choć przede wszystkim dzieciom, jak bardzo wszechobecny jest język angielski i że w naszej szkole, oprócz języka, można nauczyć się wielu innych rzeczy:

  • jak profesjonalnie narysować autoportret,
  • jak zinterpretować „Małego Księcia”,
  • jak rozsadzić krokusy,
  • jak powstała Wielka Brytania,
  • jak obchodzone są święta, te nam znane, jak również te nieznane w krajach anglosaskich,
  • jak przygotować Borsucze Ogony, a przede wszystkim jak one smakują…

Tego wszystkiego i wielu innych ciekawostek można się było dowiedzieć na naszych warsztatach: plastycznych, literackich, ogrodniczych, historycznych, kulturowych i rodzinnych i to nie inaczej, a właśnie po angielsku. Poprzez tego typu zajęcia chcemy unaocznić naszym słuchaczom, że język angielski wcale nie jest przeszkodą w zdobywaniu wiedzy na jakikolwiek interesujący nas temat, wystarczy odrobina chęci, solidne podstawy wyniesione z My school of English i świat staje przed nami otworem. Bo nie uczymy się języka angielskiego dla piątek, choć wiadomo, że są doraźnym potwierdzeniem naszego zaangażowania w naukę, tak naprawdę uczymy się, a przynajmniej powinniśmy, by móc dalej się rozwijać w kierunkach, jakie nas interesują, podróżować bez strachu, być może studiować za granicą. Sky is the limit!

Zachęcamy wszystkich do takiego właśnie podejścia, niech język angielski, przestanie być celem samym w sobie, niech umożliwi nam osiąganie innych celów!

Zapytałam kiedyś swoją wieloletnią, bardzo dobrą uczennicę, czy chciałaby może studiować anglistkę w przyszłości, a ona odpowiedziała mi wtedy: Nie, proszę pani, ja chcę być kimś! Rozbawiła mnie wówczas, lecz gdy teraz o tym pomyślę, absolutnie ją rozumiem. Dobra znajomość języka angielskiego umożliwi jej bycie, kimkolwiek zechce.

Poniżej fotorelacja z gali:

Warsztaty literacko-ogrodnicze „English garden”.

Absolutnie autorski projekt My school of English, w myśl zasady angielskiego uczymy inaczej.

Zainspirowana zarówno postacią, jak i twórczością Beatrix Potter, autorki wielce poczytnych powiastek dla dzieci (Peter Rabbit, Squirrel Nutkin, Benjamin Bunny, Jemima Puddle-Duck i wielu innych), ekolożki i ogrodniczki w jednym, postanowiłam zorganizować w My school of English warsztaty literacko-ogrodnicze.

W rolę bohatera spotkania idealnie wcielił się niesforny Piotruś Królik, którego skłonności do psocenia bardzo szybko udzieliły się naszym małym gościom. Nie było to dla nas niespodzianką, gdy zabawa w ogrodnika spodobała się dzieciom aż nadto; nic tak nie cieszy, jak piasek, ziemia, czy błoto. Rozmawialiśmy o tym, jak rozmnażają się rośliny, oczywiście po angielsku, zasadziliśmy nasiona marchewki i rzodkiewki i rozsadziliśmy krokusy tak, ażeby każdy mógł wziąć jedną roślinkę do domu. Pytaniom: gdzie postawić doniczkę: w słońcu, czy cieniu, kiedy przesadzić, jak mocno podlewać, jak często… nie było końca.

Ileż było radości pokazują zdjęcia poniżej:

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Warsztaty plastyczne „Drawing in English”- martwa natura.

Ubiegłej soboty, ku uciesze pięciu dziewczynek zainteresowanych rysunkiem, odbyły się premierowe warsztaty plastyczne „Drawing in English”. Tematem spotkania była martwa natura, w tej roli mieszanka warzywno-owocowa, przytaszczona przez sprawczynię całego przedsięwzięcia, panią Agatę. Po krótkiej prezentacji poświęconej historii malarstwa i wykładzie na temat podstawowych technik, nasze młode artystki przystąpiły do części praktycznej. W pełnym skupieniu i pod bacznym okiem naszej ekspertki, krok po kroku doskonaliły swoje umiejętności. Efekty przerosły ich oczekiwania.

„Kosmiczne Walentynki” nie tylko dla zakochanych.

Czy tego chcemy, czy nie komercyjne Walentynki wdzierają się do naszego kalendarza świąt bez pardonu. Walentynkowe kartki, czerwone róże, okazywanie sobie nawzajem miłości właśnie wtedy, 14-tego lutego, nie kiedy indziej, ale wtedy właśnie, jak na komendę, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przysporzyło tej tradycji tyluż zwolenników, co i wrogów.

Nie opowiadając się po żadnej ze stron, My school of English postawiła sobie za punkt honoru zorganizować Walentynki na poziomie. Było o miłości, było o róży, było bardzo słodko, a jednak udało się uniknąć ckliwości i plastiku. „Kosmiczne Walentynki” obchodziliśmy z Małym Księciem i jego różą, delektując się w międzyczasie przepysznymi babeczkami. Grupa dzieci młodszych obejrzała film, natomiast starsze dziewczynki podjęły próbę analizy tekstu w języku angielskim. Kto czytał „Małego Księcia”, ten wie, jak bardzo ów tekst najeżony jest cytatami wartymi zapamiętania, że przytoczę chociażby: „But eyes are blind. You have to look with the hart.” Ambitne zadanie nie przeraziło dziewczynek, a niebawem okazało się, że nabyta wiedza przydała się w sam raz na lekcji polskiego.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/16

Kolejny rok działalności My school of English za nami. Wiele się działo; zdecydowanie rozwinęliśmy skrzydła, angażując się w przeróżne projekty, a tym samym budując własną markę. Chcąc uczcić ten wspólnie przeżyty fantastyczny rok uczniowie My school of English, pod kierunkiem pani Gosi, przygotowali uroczystość.

W programie znalazły się solowe i grupowe popisy, musical “Not a love story” wg scenariusza pani Gosi oraz konkurs ortograficzny “Spelling Bee”. W komisji konkursu zasiadły panie: Agata Pretorian i Aneta Wilemska-Rudnik, oprawą muzyczną zajął się pan Sławek Kowalczyk, a przepiękne zdjęcia zrobiła nam pani Marta Chrobak.

My school of English dziękuje wszystkim zaangażowanym, jak również pozostałym uczniom, którzy niekoniecznie lubią występować przed publicznością ale zawsze chętnie oklaskują kolegów artystów. Dziękujemy również wszystkim rodzicom za zaufanie i wsparcie; osiągnięcia Waszych pociech to nasza wspólna zasługa!

Do zobaczenia we wrześniu! Zapraszamy!

Bardzo głodna gąsienica z wizytą w kawiarni.

Warsztaty literackie „Let’s read”.

Po raz kolejny udowodniliśmy, że angielskiego można się uczyć absolutnie wszędzie. Tym razem odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną kawiarnię Big Baba Cupcakes. Nasza nieustannie głodna gąsienica mogła co nieco dorzucić do swej tygodniowej diety, nic więc dziwnego, że zrobiła się taaaka wielka.

„The Very Hungry Caterpillar” by Eric Carle to niekwestionowana klasyka literatury dziecięcej i nieoceniona pomoc dydaktyczna nauczycieli angielskiego. Przepiękne ilustracje i dość łatwy przekaz zjednują naszej łakomczuszce wielbicieli na całym świecie.

Poniżej fotorelacja z naszego niedzielnego spotkania: