Obóz językowy w Chester

Po raz pierwszy w swej działalności, My school of English we współpracy z English in Chester- angielską szkołą językową, zorganizowała wakacyjny obóz językowy w Chester. Przebogaty pakiet obejmował: kurs językowy w English in Chester (zajęcia z native speaker’ami), zakwaterowanie u rodzin brytyjskich, pełne angielskie wyżywienie, wycieczki fakultatywne, warsztaty historyczne i opiekę rezydenta My school of English (w tej roli pani Gosia). W opinii, tak uczestników, jak i pani Gosi, wyjazd ten okazał się strzałem w dziesiątkę i na stałe wpisał w kalendarium poczynań szkoły!

Chester to urokliwe miasto w zachodniej Anglii, przesiąknięte tradycją, historią i wysoką kulturą. Celem naszej wizyty było doświadczenie powyższych, a bogaty program obozu bardzo nam w tym pomógł.

TRADYCJA

Chester jest kwintesencją brytyjskiej tradycji; zupełnym przeciwieństwem kosmopolitycznego i rozrywkowego Londynu. Tutaj życie zastygło w przeszłości, tutaj popija się herbatkę w popularnych herbaciarniach (tea rooms), tutaj gromadnie uczestniczy się w wyścigach konnych (panie w obowiązkowych kapeluszach), a w niedzielę kosi trawnik. Każdego dnia poznawaliśmy kolejne obyczaje.

HISTORIA

Niesamowite jest, jak w tak niewielkim mieście udało się zachować zabytki z tak wielu okresów jego naprawdę bogatej historii. Są więc tutaj okazałe pozostałości Cesarstwa Rzymskiego, w tym doskonale zachowany amfiteatr i ogrody rzymskie, są przepiękne budowle z czasów panowania Tudorów, tak wówczas, jak i teraz pełniące funkcje sklepów, są też bardzo liczne przykłady wystawnych domów gregoriańskich i wiktoriańskich. Próbując zgłębić historię Chester dwukrotnie odwiedziliśmy Grosvenor Museum, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach historycznych poświęconych życiu Rzymian w Chester oraz sztuce kulinarnej z czasów wiktoriańskich (nauczyliśmy się wyrabiać przepyszne masło, które następnie degustowaliśmy na słonych krakersach). W ramach doświadczania historii na własnej skórze, uczestniczyliśmy w treningu rzymskich legionów. Byliśmy także na wycieczce w północnej Walii, podczas której odwiedziliśmy średniowieczny zamek Conwy.

WYSOKA KULTURA

Przykładów obecności kultury w życiu mieszkańców Chester jest wiele, my mieliśmy cudowną okazję obejrzenia premiery sztuki Szekspira zatytuowanej “Jak wam się podoba” (oczywiście w oryginale). W sezonie letnim Grosvenor Park Open Air Theatre wystawia Szekspira w sposób, jaki z pewnością spodobałby się samemu autorowi. Amfiteatr znajduje się w parku, widownia zgromadzona jest wokół sceny, a całe wydarzenie przypomina trochę piknik, gdyż jedzenie i picie nie jest zabronione podczas przedstawienia. Wysoka kultura bez zadęcia.

Niezwykle ważnym elementem naszego pobytu w Chester było poznanie twórczości Beatrix Potter, poczytnej pisarki dla dzieci, na powiastkach której wychowało się niejedno pokolenie Brytyjczyków. Podczas niedzielnej wycieczki do Krainy Jezior, odwiedziliśmy dom autorki na Hill Top Farm oraz bajkowe muzeum poświęcone jej twórczości.

Wielu dzieciom bardzo spodobała się wizyta w Blue Planet Aquarium, gdzie oprócz podziwiania rekinów, płaszczek, rozgwiazd i tym podobnych stworzeń pływających, odbyliśmy lekcję biologii.

Podsumowując, wyjazd do Chester był wielką przygodą, począwszy od przelotu samolotem (dla co poniektórych pierwszy raz w życiu), poprzez “stres” związany z komunikowaniem się po angielsku z rodowitymi Anglikami, aż po satysfakcję, bo daliśmy radę.